(Video) Astăzi a început Simpozionul internațional „Studia Theologica Doctoralia”

10 Mai 2021
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Flavius Popa

Simpozionul Internațional al doctoranzilor „Studia Theologica Doctoralia”, organizat de peste un deceniu la Iași, Mănăstirea Putna sau Mănăstirea Neamț, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, și ajuns anul acesta la ediția a XIII-a, poartă osteneala Școlii Doctorale a Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași, prin coordonarea părintelui prof. univ. dr. Viorel Sava și prin grija Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, în colaborare cu alte trei Facultăți de Teologie din afara granițelor țării noastre: Facultatea de Teologie Romano-Catolică a Universității „Karl Franzens” din Graz, Austria, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Sf. Ioan Damaschin” a Universității Balamand din Tripoli, Liban și Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității „Aristotel” din Salonic, Grecia.